Kürtaj Yasası | Kürtaj Yasak Mı | Kimler Kürtaj Olabilir
Kapat [contact-form-7 id="97" title="Neredeyiz / Ücretsiz Danışma"]
[contact-form-7 id="338" title="Biz Sizi Arayalım"]
Randevu Al
Kürtaj ve Yasal Konular

Kürtaj ve Yasal Konular

Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

Ülkemiz Kanunlarına Göre Kürtaj

Ülkemizde gebeliklerin sonlandırılması ile ilgili 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanun (NPK) ve 2004 tarihli Türk Ceza Kanunu (TCK) ile kürtaj yasal süresi düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre isteğe bağlı gebelik sonlandırma da yasal sınır gebeliğin 10. haftasına kadardır. 1983 tarihli Nüfus Planlaması Hakkında Kanuna ( kürtaj yasası )göre 10. haftaya kadar olan gebeliklerde herhangi bir şart aranmaksızın, doğrudan kürtaja imkan tanınmıştır. Eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar kürtaj olunabilir. 18 yaşından büyük ve bekar bir bayan hamileliğinin 10. haftasına kadar kendi rızasıyla kürtaj olabilir. 18 yaşından küçükler için ebeveynlerin , 18 yaşından büyük evli bayanlar içinse yine gebeliğin 10. haftası geçirilmemek kaydıyla eş rızası zaruridir.

Okumaya Devam Edin
Kürtaj Yasak Mı ?

Kürtaj Yasak Mı ?

Ülkemiz kanunlarına göre kürtaj yasak mı sorusunun cevabı ise ; yasak olmamakla birlikte gebeliğin 10. haftasını geçmeyecek şekilde kısıtlanmıştır, eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar kürtaj olunabilir şeklindedir. Eğer ebeveynler gebeliği istemiyorlarsa mümkün olan en kısa zamanda kürtaj yapılmalıdır , hem yasal olarak 10 hafta süre kısıtı olduğu hem de gebelik ne kadar büyük olursa işlem sonrası oluşabilecek problemler de o kadar fazla ve ciddi olacağı unutulmamalıdır.

Kimler Kendi Rızasıyla Kürtaj Olabilir?

Kimler Kendi Rızasıyla Kürtaj Olabilir?

Ülkemiz kanunlarına göre kimler kürtaj olabilir sorusuna verilecek cevap ;18 yaşından büyük evli olmayan bayanlar ülkemiz kanunlarında belirtilen yasal süre olan gebeliğin 10. haftası kısıtına uyarak kendi rızalarıyla kürtaj olabilir, 18 yaşından küçükler için ebeveyn rızası, evli bayanlar için de eş rızası şartı vardır şeklindedir. 18 yaşından küçüklerde cinsel saldırı v.s gibi adli bir vaka varsa kolluk kuvvetlerine bu durumun bildirilmesi hekim için bir zorunluluktur, aksi halde hekim içinde Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddeleri gereği ceza-i şartlar ortaya çıkmaktadır.

Kürtaj Olmaya Karar Verirken Kendinize Sormanız Gerekenler

Kürtaj Olmaya Karar Verirken Kendinize Sormanız Gerekenler

Ebeveyn olmaya hazır mıyım ? ; Bir çocuk sahibi olmanın sorumluluğunu alabilir miyim ? ; Kürtaj olmanın psikolojik etkilerini kaldırabilir miyim ? ; Şu anda çocuk sahibi olmam benim ve ailemin geleceğini nasıl etkiler ? ; Kürtaj hakkında bilmem gerekenler hakkında bilinçli miyim ? ; Kürtaj yaptıran diğer kadınlar hakkında ne düşünmüştüm ? ; Etrafımdaki insanlar kürtaj kararımla ilgili ne düşünecek ? Soruları cevaplayın ve cevaplarınızın sizin için ne ifade ettiğini değerlendirin. Cevaplarınızı partnerinizle, ailenizden birileriyle, bir arkadaşınızla veya bir psikolog veya hekimle değerlendirebilirsiniz. Bu değerlendirme sonucu yasal süre 10. hafta kısıtını göz önüne alarak fazla zaman kaybetmeden kürtaj olup olmayacağınıza karar vermenizi tavsiye ederiz.

VİDEO ANLATIMLAR

Tüm Video Anlatımları İzleyin

TV PROGRAMLARI

Tüm TV Programları
Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır ?
Kürtaj işlemi sıklıkla istenmeyen gebeliği sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. Bunun dışında rahimden tanı amaçlı parça alınması, polip çıkarılması gibi nedenlerle de bu işlem yapılabilir.
Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir Miyim ?
Kürtaj sonrası hastaların en korktuğu ve bize en sık sordukları konu kürtaj sonrası tekrar gebe kalıp kalamayacaklarıdır. Kürtaj daha sonra gebeliği önleyecek bir prosedür değildir. Defalarca kürtaj yaptırdıktan sonra normal yolla gebe kalıp doğuran birçok anne mevcuttur. Eğer kürtaj deneyimli bir doktor tarafında steriliteye uygun olarak steril – tek kullanımlık aletlerle yapılıyorsa kürtaj sonrası hiçbir problem yaşanmayacaktır.
Kaç Kez Kürtaj Olunabilir ?
Kürtaj eğer steril şartlarda usulüne uygun olarak uzman bir doktor tarafından yapılırsa herhangi bir probleme neden olmaz . Sayı olarak ne kadar kürtaj yapılabileceğine dair bir sınırlama yoktur.
Kürtaj Ne Zamana Kadar Uygulanabilir ?
İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.
Kürtaj Yaptırmak Yasal Mıdır ?
Türkiye yasalarına göre belirli süre ile kısıtlanmıştır. Ülkemiz yasalarına göre kürtaj olabilmek için süre kısıtlaması haricinde gebeliğini sonlandırmak isteyen anne adayının evli olması halinde eşinin rızasının aranması ve 18 yaşından büyük olması gibi kısıtlamalarda bulunmaktadır.
Kürtajda Anestezi Kullanılır Mı ?
Kürtaj genel anestezi altında hasta uyutularak veya lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yöntemiyle yapılabilir. Eğer psikolojik faktörler de göz önüne alınacak olursa hastanın uyutularak işlemin yapılması hasta açısından daha konforludur. Lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan işlemde de hasta tarafından ağrı hissedilmesi çok azdır, bu yöntem de sık olarak uygulanmaktadır.
Kürtaj Nerede Yapılır ?
İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırmayı düşüyorsanız ve kendinize kürtaj nerede yapılır sorusunu soruyorsanız, size kürtaj olabileceğiniz, temiz, hijyen kurallarına titizlikle riayet edilen, güvenilir Bakırköy ve Niaşntaş’ında yer alan muayenehanelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu ?
Kürtaj eğer tecrübeli bir hekim tarafından steril aletlerle yapılırsa ve daha sonra verilen ilaçlar düzgün kullanılıp hasta kontrolüne düzenli olarak gelirse ileride kısırlığa neden olmaz. Önemli olan kürtaj sonrası enfeksiyon gelişimini önlemektir. Bu nedenle de tek kullanımlık steril aletlerle işlem yapılmakta ve daha sonrasında da enfeksiyon ve yapışıklık gelişmesini engellemek amacıyla antibiyotik ve östrojen içeren preperatlar kullanılmaktadır .İşlemi yapan doktorun da tecrübesi komplikasyon gelişimini engellemek amacıyla çok önemlidir.
Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Kürtaj sonrası hastalarımızın verilen ilaçları düzgün kullanmalarını ve kontrollerine mutlaka düzenli olarak gelmelerini istiyoruz. 1 hafta boyunca adet kanamasına benzer şekilde kanama olabilmektedir. Bazen özellikle ufak gebeliklerde kürtaj sonrası hiç kanama olmamaktadır veya kanama 4-5 gün sonra pıhtı ve parça gelecek şekilde olmaktadır. Bunlar kürtaj sonrası normal karşılaşılabilecek durumlar olup hasta endişelenmemelidir. Kürtaj sonrası hastalarımızın antibiyotik kullanmaları gerektiğinden alkol tüketmemelerini ve enfeksiyon gelişiminin önüne geçmek için en az 2 hafta cinsel ilişki yaşamamalarını istiyoruz.
Kürtaj Sonrası Neler Yaşarım ?
Kürtaj sonrası hasta hemen günlük yaşantısına devam edebilir. Genellikle 1 hafta boyunca adete benzer kanama olabilir. Bazı hastalarda kanama olmamakla birlikte bazen hastalarda kürtaj işleminden 4-5 gün sonra parçalar gelecek şekilde kanama olabilir.
Kürtaj Sonrası Kanama Olur Mu ?
Kürtaj sonrası adet kanaması tarzında kanama olabilir. Bu şikayetleri bertaraf edebilmek için hastalara gerekli ilaçlar verilmektedir. Buna ek olarak enfeksiyon ve yapışıklık riskini engellemek için antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanmaktayız. Kanama yaklaşık 1 hafta adet kanamasına benzer şekilde olmaktadır.
Jin. Op. Dr.
Korkut Arslan

Jin. Op. Dr. Korkut ArslanYASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Gizlilik İlkesi

Copyright © 2017 Powered by Tema Digital
 
Dr. Korkut ArslanDr. Korkut ArslanTedavilerimizTedavilerimizTV ProgramlarıTV ProgramlarıVideo AnlatımlarVideo AnlatımlarSorular CevaplarSorular CevaplarHasta YorumlarıHasta YorumlarıDoktorunuza DanışınDoktorunuza DanışınFiyat SorunFiyat SorunNeredeyizNeredeyiz