Kürtaj Yaptırmak | Kürtaj Yaptırmaya Karar Verirken
Kapat [contact-form-7 id="97" title="Neredeyiz / Ücretsiz Danışma"]
[contact-form-7 id="338" title="Biz Sizi Arayalım"]
Randevu Al
Kürtaj Yaptırmadan Önce

Kürtaj Yaptırmadan Önce

Jin. Op. Dr. Korkut Arslan

Kürtaj Yaptırmayı Mı Düşünüyorsunuz ?

Dünyada bir çok kadın planlanmayan bir gebelikle karşı karşıya kalmaktadır. Sizde eğer böyle bir durumla karşı karşıyaysanız yapmanız gerekeni çok iyi düşünmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda önünüzde gebeliğinizi sonlandırmak için kürtaj olarak gebeliğinize son vermeniz veya gebeliği kabul edip ebeveyn olmak şeklinde iki seçenek vardır. Eğer böyle bir durumda sizin tercihiniz kürtajdan yana olacaksa kafanızda bir çok sorunun da olması normaldir. Kürtaj olmak isteyen birinden çokça duyduğumuz soruları ve kürtaj olanların yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz. Bu yazının kafanızdaki soruların cevaplarını bulmaya yardımcı olacağını umuyoruz. Kürtaj hakkında daha fazla bilgi için dilediğiniz zaman doktorlarımıza danışabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Kürtaj Olanların Yorumlarını İnceleyin >

Okumaya Devam Edin

KÜRTAJ OLANLARIN YORUMLARI

Çok ilgili, hastasını rahatlatan bir doktor… Ben böyle doktora şimdiye kadar rastlamadım . . . Ameliyat sonrası herşey yolunda gitti… Mutlaka gitmenizi öneririm . .

Kübra

Korkut hocam sizde daha önce boş gebelik nedeniyle kürtaj oldum. Şu anda yine gebeyim ve size gelmek istiyorum.

Şükran

Korkut bey size geçen ay kürtaj olmuştum ve sizden çok memnun kaldım . Çok iyi bir doktorsunuz ve muayenehaneniz de çok güzel… herkese tavsiye ederim .

Suzan

Doktor bey size çok teşekkür ederim, beni büyük bir kabustan kurtardınız

Selin

Korkut hocam sizin gibi biriyle tanıştığım için çok mutluyum…Beni diğer gittiğim doktorlar o kadar korkutmuştu ki 2 haftadır uyuyamıyordum. Beni büyük bir sorundan kurtardınız. Ailece size çok teşekkür ediyoruz.

Kadriye

Hocam ben Tülay, Bursa dan size kürtaj için gelmiştim( kürtaj olalı 1 hafta oldu ). Şu anda hiçbir problemim yok, sizden çok memnun kaldık. . Benim kuzenim de şu anda 7 haftalık hamile ve 5 aylık bebeği var , emziriyor

Tülay

Arkadaşlar , ben de çok doktor araştırdım ve sonunda Korkut beyi buldum. Mutlaka herkese tavsiye ederim, çok iyi bir doktor, iyi bir insan. Ben çok ama çok memnun kaldım.

Leyla

Bence doktor aramanıza gerek yok…. Korkut bey çok iyi bir doktor. Fiyat konusunda da hastalarına her zaman yardımcı oluyor… Mutlaka öneririm…

Sezin

Ben eşimi düşük yaptığı için Korkut beye götürdüm… Çok memnun kaldık. Hastalarıyla bu kadar ilgilenen, dertlerini usanmadan dinleyen ve herşeyi anlatan bir doktora rastlamadım. Buradan kendisine teşekkür etmek istedim. Herkese tavsiye ederim, gönül rahatlığıyla gidebilirsiniz…

Ahmet

Korkut bey size daha önceden kürtaj için gelmiştim ve sizden çok memnun kaldım . Çok iyi bir doktorsunuz ve çalışanlarınız da çok iyi ve ilgili…  . .

Semra
Kürtaj Yaptırmak Doğru Seçenek Mi ?

Kürtaj Yaptırmak Doğru Seçenek Mi ?

Hepimiz biliriz ki hayatımızda bir çok kez önemli kararlar almak durumunda kalırız. Beklenmeyen bir gebelik karşısında ne karar verileceği hem önemli hem de kadınlar içinde ortak bir durumdur. Sonuçta dünyaya baktığınızda kadınların neredeyse yarısının hayatlarının bir döneminde istenmeyen bir gebelikle karşı karşıya kaldığı bilinmektedir ve yine bu durumda olan kadınların % 40 ‘ının kürtaj olmak yönünde tercih kullandıkları bilinmektedir. Kadınları plansız gebeliklerde kendilerini, ailelerini veya gelecekte kuracakları ailelerini düşündükleri için kürtajı tercih etmektedirler. Her bir kadının kürtaj olmayı gerektiren farklı bir durumu olabilir, önemli olan kürtajla ilgili doğru bilgi sahibi olarak içinde bulunduğunuz şartları düşünerek sağlıklı bir karar vermektir. Kürtaj olmanın avantaj ve dezavantajları göz önüne alınarak, gebeliğinizi sonlandırmanın sizin için en doğru seçim olup olmayacağı kararını vermeniz gerekir.

Kürtaj Kararı Verirken Size Kim Yardımcı Olabilir ?

Kürtaj Kararı Verirken Size Kim Yardımcı Olabilir ?

İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırmak için bebek aldırma düşündüğünüz zamanlarda kendinizi yalnız ve izole edilmiş olarak hissedebilir ve size destek olmasını beklediğiniz insanlarla konuşmak düşündüğünüzden daha zor olabilir. Kürtaj özellikle bazı muhafazakar toplumlarda tepkiyle karşılanmaktadır ve bu yüzden etrafınızda ki kişiler sizi kürtaj yaptırmayı düşündüğünüz için yadırgayabilir. Etrafınızda sizi kürtaj kararınızdan dolayı yadırgayan insanların olması kendinizi kötü hissetmenize yol açabileceği gibi kararınızın da doğru olmadığını düşünmenize sebep olabilir. Kürtaj kararınızı paylaşacağınız ve sizi anlayacağını düşündüğünüz insanlarla kürtaj kararını değerlendirmeniz geleceğiniz ve aileniz için doğru kararı vermenizde size fayda sağlayacaktır. Çoğu kadın bu konuyu yani plansız gebeliklerini kürtajla sonlandırmayı güvenebilecekleri eşleri, partnerleri, aile bireyleri veya uzman kişilerle paylaşmayı düşünmektedirler ve bir çok kadın kürtaj için partnerleriyle doktora gitmektedir.

Kürtaj Olmaya Karar Verirken Kendinize Sormanız Gerekenler

Kürtaj Olmaya Karar Verirken Kendinize Sormanız Gerekenler

Ebeveyn olmaya hazır mıyım ? ; Bir çocuk sahibi olmanın sorumluluğunu alabilir miyim ? ; Kürtaj olmanın psikolojik etkilerini kaldırabilir miyim ? ; Şu anda çocuk sahibi olmam benim ve ailemin geleceğini nasıl etkiler ? ; Kürtaj hakkında bilmem gerekenler hakkında bilinçli miyim ? ; Kürtaj yaptıran diğer kadınlar hakkında ne düşünmüştüm ? ; Etrafımdaki insanlar kürtaj kararımla ilgili ne düşünecek ? Soruları cevaplayın ve cevaplarınızın sizin için ne ifade ettiğini değerlendirin. Cevaplarınızı partnerinizle, ailenizden birileriyle, bir arkadaşınızla veya bir psikolog veya hekimle değerlendirebilirsiniz.

VİDEO ANLATIMLAR

Tüm Video Anlatımları İzleyin

TV PROGRAMLARI

Tüm TV Programları
Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır ?
Kürtaj işlemi sıklıkla istenmeyen gebeliği sonlandırma amacıyla yapılmaktadır. Bunun dışında rahimden tanı amaçlı parça alınması, polip çıkarılması gibi nedenlerle de bu işlem yapılabilir.
Kürtaj Sonrası Tekrar Gebe Kalabilir Miyim ?
Kürtaj sonrası hastaların en korktuğu ve bize en sık sordukları konu kürtaj sonrası tekrar gebe kalıp kalamayacaklarıdır. Kürtaj daha sonra gebeliği önleyecek bir prosedür değildir. Defalarca kürtaj yaptırdıktan sonra normal yolla gebe kalıp doğuran birçok anne mevcuttur. Eğer kürtaj deneyimli bir doktor tarafında steriliteye uygun olarak steril – tek kullanımlık aletlerle yapılıyorsa kürtaj sonrası hiçbir problem yaşanmayacaktır.
Kaç Kez Kürtaj Olunabilir ?
Kürtaj eğer steril şartlarda usulüne uygun olarak uzman bir doktor tarafından yapılırsa herhangi bir probleme neden olmaz . Sayı olarak ne kadar kürtaj yapılabileceğine dair bir sınırlama yoktur.
Kürtaj Ne Zamana Kadar Uygulanabilir ?
İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık v.s. söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir.
Kürtaj Yaptırmak Yasal Mıdır ?
Türkiye yasalarına göre belirli süre ile kısıtlanmıştır. Ülkemiz yasalarına göre kürtaj olabilmek için süre kısıtlaması haricinde gebeliğini sonlandırmak isteyen anne adayının evli olması halinde eşinin rızasının aranması ve 18 yaşından büyük olması gibi kısıtlamalarda bulunmaktadır.
Kürtajda Anestezi Kullanılır Mı ?
Kürtaj genel anestezi altında hasta uyutularak veya lokal anestezi ile bölgesel uyuşturma yöntemiyle yapılabilir. Eğer psikolojik faktörler de göz önüne alınacak olursa hastanın uyutularak işlemin yapılması hasta açısından daha konforludur. Lokal anestezi ile uyuşturularak yapılan işlemde de hasta tarafından ağrı hissedilmesi çok azdır, bu yöntem de sık olarak uygulanmaktadır.
Kürtaj Nerede Yapılır ?
İstenmeyen gebeliğinizi sonlandırmayı düşüyorsanız ve kendinize kürtaj nerede yapılır sorusunu soruyorsanız, size kürtaj olabileceğiniz, temiz, hijyen kurallarına titizlikle riayet edilen, güvenilir Bakırköy ve Niaşntaş’ında yer alan muayenehanelerimizi incelemenizi tavsiye ederiz.
Kürtaj Kısırlığa Neden Olur Mu ?
Kürtaj eğer tecrübeli bir hekim tarafından steril aletlerle yapılırsa ve daha sonra verilen ilaçlar düzgün kullanılıp hasta kontrolüne düzenli olarak gelirse ileride kısırlığa neden olmaz. Önemli olan kürtaj sonrası enfeksiyon gelişimini önlemektir. Bu nedenle de tek kullanımlık steril aletlerle işlem yapılmakta ve daha sonrasında da enfeksiyon ve yapışıklık gelişmesini engellemek amacıyla antibiyotik ve östrojen içeren preperatlar kullanılmaktadır .İşlemi yapan doktorun da tecrübesi komplikasyon gelişimini engellemek amacıyla çok önemlidir.
Kürtaj Sonrası Nelere Dikkat Etmeliyim ?
Kürtaj sonrası hastalarımızın verilen ilaçları düzgün kullanmalarını ve kontrollerine mutlaka düzenli olarak gelmelerini istiyoruz. 1 hafta boyunca adet kanamasına benzer şekilde kanama olabilmektedir. Bazen özellikle ufak gebeliklerde kürtaj sonrası hiç kanama olmamaktadır veya kanama 4-5 gün sonra pıhtı ve parça gelecek şekilde olmaktadır. Bunlar kürtaj sonrası normal karşılaşılabilecek durumlar olup hasta endişelenmemelidir. Kürtaj sonrası hastalarımızın antibiyotik kullanmaları gerektiğinden alkol tüketmemelerini ve enfeksiyon gelişiminin önüne geçmek için en az 2 hafta cinsel ilişki yaşamamalarını istiyoruz.
Kürtaj Sonrası Neler Yaşarım ?
Kürtaj sonrası hasta hemen günlük yaşantısına devam edebilir. Genellikle 1 hafta boyunca adete benzer kanama olabilir. Bazı hastalarda kanama olmamakla birlikte bazen hastalarda kürtaj işleminden 4-5 gün sonra parçalar gelecek şekilde kanama olabilir.
Kürtaj Sonrası Kanama Olur Mu ?
Kürtaj sonrası adet kanaması tarzında kanama olabilir. Bu şikayetleri bertaraf edebilmek için hastalara gerekli ilaçlar verilmektedir. Buna ek olarak enfeksiyon ve yapışıklık riskini engellemek için antibiyotik ve doğum kontrol hapı kullanmaktayız. Kanama yaklaşık 1 hafta adet kanamasına benzer şekilde olmaktadır.
Jin. Op. Dr.
Korkut Arslan

Jin. Op. Dr. Korkut ArslanYASAL UYARI

Bu sitede yer alan bilgiler, kişileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmış olup, hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sitemiz Sağlık Bakanlığı 15/2/2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesine göre sunduğumuz hizmet ile ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamında hazırlanmıştır. Gizlilik İlkesi

Copyright © 2017 Powered by Tema Digital
 
Dr. Korkut ArslanDr. Korkut ArslanTedavilerimizTedavilerimizTV ProgramlarıTV ProgramlarıVideo AnlatımlarVideo AnlatımlarSorular CevaplarSorular CevaplarHasta YorumlarıHasta YorumlarıDoktorunuza DanışınDoktorunuza DanışınFiyat SorunFiyat SorunNeredeyizNeredeyiz